O nas

Swoi to dwuosobowy zespół pieśniarzy poświęcony odkrywaniu i przywracaniu do życia polskiej muzyki tradycyjnej. Ich pasja do śpiewu białego, gry na instrumentach ludowych oraz zgłębiania historii i tradycji polskiej wsi zaowocowała projektem, który łączy przeszłość z teraźniejszością, przekazując dawne melodie nowym pokoleniom. Śpiewają zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie polskich i innych etnicznych instrumentów, takich jak: liry korbowej, skrzypiec, piszczałki, dwojnicy, organków (harmonijki) czy bębna obręczowego. Pieśni z różnych rejonów Polski wykonują w sposób tradycyjny lub wzbogacają je nowymi aranżacjami.
Członkowie zespołu, czyli Joanna i Mateusz Stępczakowie, to miłośnicy, pasjonaci
i badacze polskiej kultury ludowej. Od lat zgłębiają pieśni spod polskich strzech.
Wieloletni chórzyści Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz chóru kameralnego działającego przy Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Joanna jest nie tylko pieśniarką, ale także pedagogiem i hafciarką. Zajmuje się ręcznym haftem, tworzy autorską haftowaną biżuterię oraz zestawy do nauki haftu, a także prowadzi warsztaty haftowania, przekazując tę tradycyjną sztukę kolejnym pokoleniom (needletwiddle.pl)

Mateusz, oprócz działalności muzycznej, jest farmaceutą i pasjonatem ziół. Prowadzi spacery zielarskie, podczas których dzieli się wiedzą o tradycyjnych zastosowaniach roślin w medycynie ludowej.

Praktykę zdobywali m.in. pod okiem prof. Przemysława Pałki, dr Pawła Łuczaka,
dr Macieja Grosza, prof. Elżbiety Wtorkowskiej, a także Witolda Kozłowskiego, Oksany But, Malwiny Paszek, Mateusza Dobrowolskiego i muzykantów ludowych z różnych rejonów polskich wsi (m.in. Anny Chudej, Jadwigi Tomczyk, Janiny Lipińskiej, Janiny Plichty, Marii Kapskiej, Józefa Tomczyka, Franciszka Jesiaka czy Mariana Wójcika). Laureaci III oraz IV Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych „Na Przydrożku”. Na co dzień żyją spokojem i muzyką, ich dom w lesie rozbrzmiewa dźwiękami polskich instrumentów ludowych.

Nasza Misja

Naszym celem jest ożywienie i popularyzacja zapomnianych pieśni wiejskich, które niegdyś rozbrzmiewały po całej Polsce. Poprzez śpiew biały, pełen mocy i autentyczności, pragniemy oddać hołd naszym przodkom i zachować dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń. Wierzymy, że muzyka tradycyjna ma niezwykłą moc łączenia ludzi, budowania wspólnoty i przenoszenia nas w czasie do prostszego, ale pełnego emocji i piękna świata.

Nasze działania

Współpracujemy z lokalnymi społecznościami, przeprowadzamy wywiady z seniorami, dokumentując ich wspomnienia o dawnych obrzędach, zwyczajach i prozie życia na wsi. Dzięki temu tworzymy archiwum dźwiękowe, które jest nieocenionym źródłem wiedzy o kulturze ludowej. Jednym z kluczowych elementów naszej działalności są warsztaty śpiewu białego. Prowadzimy zajęcia zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych muzyków, dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem. Warsztaty te są okazją do zanurzenia się w tradycyjnej technice wokalnej, poznania historii pieśni i ich kontekstu kulturowego. Nasze zajęcia to nie tylko nauka śpiewu, ale także głęboka podróż w głąb polskiej kultury i tradycji.

Jeśli chcesz uwolnić swój głos i usłyszeć pieść płynącą z Twojego wnętrza, koniecznie sprawdź naszą ofertę warsztatową.
Chętnie podejmiemy współpracę koncertową, zagramy na imprezach okolicznościowych, stworzymy niepowtarzalny nastrój podczas Twojego wydarzenia.

Zapraszamy do kontaktu!